Bronza u najširem smislu podrazumeva leguru bakra i nekog od legirajućih elemenata. Legirajući elementi određuju vrstu bronze, pa tako imamo:
Kalajna bronza │ U kalajnim bronzama najveći sadržaj kalaja ne ide preko 20%. Prisustvo kalaja u leguri utiče na povećanje njene čvrstoće i istovremeno opadanje plastičnosti. Ovo opadanje plastičnosti nije posebno veliko do sadržaja kalaja do 5%, ali je posle toga znatno brže. Zbog toga je kod bronzi za livenje sadržaj kalaja veći nego kod bronzi za obradu deformacijom. Čvrstoća raste sve do 15% kalaja, a zatim počinje da opada. Legure kalajne bronze su CuSn6, CuSn8, CuSn10, CuSn12, CuSn14, CuSn20.
Aluminijumska bronza │ Legure bakra sa aluminijumom i drugim pratećim elementima (mangan, nikl, gvožđe i sl.) u praksi se nazivaju aluminijumskim bronzama i u svom sastavu imaju najviše do 11,5% aluminijuma. Povećanjem sadržaja aluminijuma u leguri sistema Cu-Al raste zatezna čvrstoća, a pri sadržaju od 10,5% postiže svoj maksimum. Međutim, sposobnost deformacije sa povećanjem sadržaja aluminijuma opada do 2%, a zatim raste i postiže svoj maksimum pri 8%. Legure aluminijumske bronze su CuAl9, CuAl10Fe3, CuAl10Fe5Ni5, CuAl11Fe6Ni5.
Bronza je izuzetno otporna na koroziju i habanje, te se stoga koristi za vrlo opterećene klizne ploče, klizne ležajeve, armature pod pritiskom, visoko opterećene sklopke, zupčanike, kranske točkove i sl.
Bronza se proizvodi u šipkama punog ili šupljeg poprečnog preseka, maksimalne dužine 500 mm, i prečnika u rasponu od 20 do 300 mm. Ovako izrađeni pripremci se mašinski obrađuju na predmeru (1-2 mm do finalne mere kupca).
Pored standardnih profila, u mogućnosti smo ponuditi i mašinski obrađenu bronzu po tehničkoj dokumentaciji kupca.
Kontaktirajte našu prodajnu službu za više detalja.